Day |
Start |
Stop |
Activity |
Chair |
Sun
June 18 |
15:30 |
18:30 |
|
|
|
|
Registration |
|
|
|
|
|
18:00 |
19:00 |
RECEPTION |
|
Mon
June 19
|
8:30 |
8:45 |
Opening Remarks and Announcements (Oxford Hall) |
Sinclair |
8:45 |
9:45 |
Plenary Session 1 (Oxford Hall): Invited Plenary Speaker Michel CARON |
Novac |
9:45 |
10:00 |
Coffee/Tea Break - Sponsored by AWE |
|
10:00 |
12:30 |
Oral sessions (1,2,3) |
|
|
|
1-High-Energy Density Storage Opening and Closing Switches (Preston) |
Zhang |
|
|
2-Medical, Biological and Environmental Applications (Stanmer) |
Frey |
|
|
3-High Power Microwave Systems and Sources (Oxford Hall) |
Calico |
12:30 |
13:30 |
Lunch - Sponsored by ITHPP |
|
13:30 |
15:00 |
Poster session I (Hall 4/ Cambridge) |
Various |
14:30 |
15:00 |
Coffee/Tea Break - Sponsored by AWE |
|
15:00 |
17:30 |
Oral sessions (4,5,6) |
|
|
|
4-Fusion Research, Large High-Current and High-Energy Systems (Oxford Hall) |
Garanin |
|
|
5-Pulse Forming Networks and Alternate Technologies (part I) (Stanmer) |
Mankowski |
|
|
6-Pulsed Power Diagnostics (Preston) |
Pecastaing |
19:00 |
20:30 |
WOMEN IN SCIENCE AND ENGINEERING RECEPTION |
|
Tues
June 20 |
8:15 |
8:45 |
Memorial session in the memory of Boris Kovalchuk (Oxford Hall) |
Rostov |
8:45 |
9:45 |
Plenary Session 2 (Oxford Hall): Marx Award Winner Sergei Rukin |
Stygar |
9:45 |
10:00 |
Coffee/Tea Break - Sponsored by AWE |
|
10:00 |
12:30 |
Oral sessions (7,8,9) |
|
|
|
7- Power Conditioning , Linear Transformer Drivers (LTDs), PFL and Transformers (Preston) |
Weihua |
|
|
8-Industrial and Commercial Applications (Stanmer) |
Pemen |
|
|
9-Imploding Solid Liners, EOS and ICE (Oxford Hall) |
Awe |
12:30 |
13:30 |
Lunch - Sponsored by ITHPP |
|
13:30 |
15:00 |
Poster session II (Hall 4/ Cambridge) |
Various |
14:30 |
15:00 |
Coffee/Tea Break - Sponsored by AWE |
|
15:00 |
17:30 |
Oral sessions (10,11,12) |
|
|
|
10-Compact and Repetitive Pulsed Power Systems and NLTLs (Stanmer) |
Ness |
|
|
11-Plasma Z-Pinches, Pulsed X-ray Sources, High-Power Diodes, Wire Array Implosions (Oxford Hall) |
Mazarakis |
|
|
12-Semiconductor components, Pulse Forming Networks and Alternate Technologies (part II) (Preston) |
Redondo |
19:00 |
21:00 |
NIGHT OUT |
|
Wed
June 21 |
8:30 |
8:45 |
Morning Welcome and Announcements (Oxford Hall) |
Novac |
8:45 |
9:45 |
Plenary Session 3 (Oxford Hall): Haas Award Winner Ronald Gilgenbach |
Schamiloglou |
9:45 |
10:00 |
Coffee/Tea Break - Sponsored by AWE |
|
10:00 |
12:30 |
Oral sessions (13,14,15) |
|
|
|
13-High-Voltage Insulation, Dielectric Breakdown, Explosively-Driven Pulsed Power (Oxford Hall) |
Krasik |
|
|
14-High-Current Accelerators (Stanmer) |
Bayol |
|
|
15-Prime Power and Power Systems (Preston) |
Huhman |
12:30 |
13:30 |
Lunch - Sponsored by ITHPP |
|
13:30 |
15:00 |
Poster session III (Hall 4/ Cambridge) |
Various |
14:30 |
15:00 |
Coffee/Tea Break - Sponsored by AWE |
|
15:00 |
17:30 |
Oral sessions (16,17,18) |
|
|
|
16-Solid State Modulators and Pulsed Magnets for Accelerators, Electromagnetic Launchers (Stanmer) |
Barnes |
|
|
17-High Voltage Switching technology (Preston) |
Dolan |
|
|
18-Intense Electron and Ion Beams, Plasma, Ion and Electron Sources (Dukes Suite) |
Zier |
18:00 |
18:45 |
RECEPTION |
|
18:45 |
21:30 |
BANQUET |
|
Thurs
June 22 |
8:00 |
9:00 |
Memorial session in the memory of Magne 'Kris' Kristiansen (Oxford Hall) |
Neuber |
9:00 |
10:00 |
Plenary Session 4 (Oxford Hall): Invited Plenary Speaker Jane Lehr |
Allen |
10:00 |
10:30 |
Coffee/Tea Break - Sponsored by AWE |
|
10:30 |
13:00 |
Oral sessions (19,20,21) |
|
|
|
19-Numerical Modelling (Oxford Hall) |
Jones |
|
|
20-High-Voltage Power Supplies Thermal and Power Conditioning (Stanmer) |
Yeckel |
|
|
21-High Voltage Techniques (Preston) |
Cross |
END OF CONFERENCE |
|